LÁTVÁNYTERVEZÉS ALAPKÉPZÉSI SZAK

Miért?

A látványtervezés alapképzési szak képzési célja és a szakmai kompetenciák:

A képzés célja látványtervező szakemberek képzése, akik megszerzett gyakorlati képzőművészeti és ábrázolástechnikai alapképzettségük, kultúrtörténeti, művészettörténeti, dramaturgiai, zenetörténeti, pszichológiai, filozófiai és esztétikai ismereteik birtokában képesek a hazai és nemzetközi performatív műhelyekben, mozgóképes (filmes, illetve televíziós) produkciókban, művészeti rendezvények és kiállítások létrehozásában vezető tervező művész irányítása mellett tervezői feladatok megoldására. A végzettek ismerik a színház belső felépítésére, mozgóképes produkciók környezetére és infrastruktúrájára, valamint művészeti rendezvények és kiállítások kivitelezési lehetőségeire, valamint e területek mesterségbeli megvalósítására vonatkozó tudásanyagot. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.

Szakképzettség

látványtervező

Mit?

- Átfogó ismeretekkel rendelkezik a színház- és a mozgókép művészet területén végzett alkotói tevékenységek alapjául szolgáló folyamatokról és koncepciókról, különös tekintettel ezek vizuális megjelenéséről. - Alapvető ismeretekkel rendelkezik a színház- és a mozgókép művészet terület főbb elméleteiről, alapelveiről, stíluskorszakairól és irányzatairól, fontosabb alkotásairól. - Átfogó ismeretekkel rendelkezik a vizuális kommunikáció alapvető közlésformáiról, a vizuális nyelv sajátosságairól, ismeri a legfontosabb rajzolási, festési, térbeli megjelenítési technikákat, anyagokat, eszközöket, eljárásokat, a különböző ábrázolási konvenciókat, tervezési módszereket, folyamatokat, felhasználói szinten ismerik a tervezési folyamatokhoz szükséges számítógépes programokat. - Ismeri a performatív, mozgóképes és installációs alkotói tevékenység anyagait, szerkezeteit, létrehozási mechanizmusát és működtetési technikáit és körülményeit. - Nemzetközi viszonylatban tájékozott a színház- és a mozgókép művészet területén végzendő kutatás, forrásgyűjtés alapjául szolgálómódszerekről, megvalósítási irányokról, lehetőségekről. - Alapvető ismeretekkel rendelkezik a színház- és a mozgókép művészet terület egyes részei, és más művészeti ágak, más szakterületek közötti kapcsolódási pontokról. - Ismeretekkel rendelkezik a színház és a mozgókép művészet intézményi struktúráiról és működési sajátosságairól, különös tekintettel ezeknek a vizuális megjelenés kivitelezésére gyakorolt hatásairól, következményeiről.

Hol?

Magyar Képzőművészeti Egyetem, Látványtervező Tanszék http://www.mke.hu/

Szent István Egyetem, Rippl-Rónai Művészeti Kar http://www.mk.ke.hu/szinhazi-intezet

Félévek és kreditek

6 félév, 180 kredit

Specializációk

Mozgóképes és színházi díszlet-jelmez, díszlet-báb, jelmez-báb

Belépés

A BA szakra felvételivel lehet bekerülni. A felvételi háromfordulós. Követelmények: rajztudás, kreativitás, szövegértelmezés és vizualizálás, műveltség, megfelelő színházi és filmes szakmai érdeklődés.

Elhelyezkedés

A Látványtervező alapképzési szak elvégzése lehetőséget ad jelmez és díszlet asszisztens, kisebb volumenű munkák esetében jelmez, videó installáció és díszletervezési munkakör betöltésére. A filmgyártás területén a makettkészítés, kiviteli tervek elkészítése, jelmez patinázó, 3D modellek, mapping, animáció elkészítésében is alkalmazhatóak a végzett hallgatók, illetve ezeket a tudásköröket igénylő gyakorlati szakmákban való elhelyezkedésre.

Továbbtanulás

Minden olyan hazai és nemzetközi vizuális terület mesterképzése, ahova a bemeneti követelményeknek megfelel a Látványtervező BA diploma (pl.: Látványtervező művész, Média design, Belsőépítészet, stb. mesterképzés szakok)

Intézményi sajátosságok

MKE: A látványtervező alapképzésben résztvevő hallgatók számos tárgyat az egyetem egyéb tanszékeinek hallgatóival közösen tanulnak: művészettörténet, szabadkézi rajz, alakrajz, festés, mozgóképtörténet, filmelemzés tárgyakat. Magas szintű rajz és képzőművészeti oktatás. Szoftverismeretek, gyakorlatorientált képzés, az SZFE rendezőhallgatókkal való folyamatos, közösen megvalósuló team munka.

Képzési terület:

Képzési szint:

A következő intézményekben oktatják: