Televíziós műsorkészítő felsőoktatási szakképzés

Miért?

A képzés célja a televíziós műsorkészítés hivatásszerű gyakorlásához szükséges szakképzettség nyújtása, amellyel a televíziós műsorkészítő-asszisztensek a mozgóképkészítés eszközeinek ismerete és fejlett kommunikációs képességek birtokában képesek televíziós műfajokban, a mozgóképkészítés területén televíziós szakemberekkel együttműködésben műsorok és online videotartalom készítésében részt venni. Elméleti és gyakorlati alapismeretekkel rendelkeznek a képalakítás és képalkotás terén, és képesek a vizuális nyelvben rejlő kifejezési lehetőségek felhasználására, a televíziós műsorkészítésben asszisztensi feladatkörök ellátására, részben előre nem látott feltételek melletti technikai feladatok megoldására.

Szakképzettség

Felsőfokú televíziós műsorkészítő-asszisztens

Mit?

A képzés gyakorlatorientált. A hallgatók megismerkednek a televíziós műsorszerkesztés kihívásaival, elsajátítják a kamerakezelés és a vágás alapjait, belekóstolnak a képernyős szereplésbe. A negyedik félévben már nincsenek hagyományos órák, a hallgatók egy 560 órás szakmai gyakorlat töltenek le, melynek során önállóan készítenek televíziós tartalmakat.

Hol?

Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar https://mik.pte.hu/televizios-musorkeszito-1

Félévek és kreditek

4 félév, 120 kredit

Belépés

A jelentkezés feltétele a középiskolai érettségi bizonyítvány. Speciális egészségügyi, szakmai, pályaalkalmassági követelmény nincs.

Elhelyezkedés

Tekintettel a képzés gyakorlatorientáltságára, az azt elvégzőket általában szívesen fogadják a különböző helyi- és országos televíziók, film- és műsorgyártással, utómunkálatokkal foglalkozó cégek szerkesztő-asszisztensi, vagy akár kameraman, vágó munkakörbe is. A felsőoktatási szakképzettséggel legjellemzőbben betölthető FEOR szerinti munkakörök pedig a következők:

  • 3712 segédrendező
  • 3715 kiegészítő filmgyártási és színházi foglalkozású
  • 3719 egyéb művészeti és kulturális foglalkozású

Továbbtanulás

A hallgatók továbbtanulhatnak a területhez kapcsolódó BA-szakokon (pl. televíziós műsorkészítő BA, képalkotás BA szak mozgóképkultúra és médiaszakember szakiránya, kommunikáció és médiatudomány BA szak), valamint média-, mozgókép- és kommunikációtanár osztatlan tanárképzésben. Az egyes intézményeken belül bizonyos kreditszám átvihető a FOSZ képzésből a BA-szakra.

Intézményi sajátosságok

BME:

DUE: Hallgatóink szakmai felkészítését a Dunaújvárosi Egyetem professzionális televízióstúdiója teszi lehetővé, mely 2017-től megújult technikai infrastruktúrával biztosít kiváló lehetőségeket az érdeklődő, tehetséges hallgatóknak. A 200 négyzetméter alapterületű stúdió naprakész eszközparkja a televíziós szakma elvárásainak megfelelően immáron Full HD felbontásban képes többkamerás műsor felvételére és teljes körű utómunkálataira.

EKE: A hallgatók folyamatosan részt vesznek az egyetem Líceum Televíziójának napi szintű műsorkészítésében és aktív alkotói a különböző műfajokban (hír, magazin, dokumentum, fikció). A hagyományos élőkeveréses és a virtuális stúdiómunkák mellett, külső helyszíneken is forgatnak. A végzett hallgatóink nagy arányban az országos és a helyi médiumokban tudnak elhelyezkedni.

KJE: A hallgatók a KJE Médiacentrumában, stúdiógyakorlatokon, konkrét projektfeladatokhoz kapcsolódva sajátítják el a televíziós, videós tartalomgyártáshoz kapcsolódó alapvető ismereteket. Munkájukat a televíziózásban és filmezésben jártas szakemberek és mentortanárok irányítják. A hallgatók a négy félév során portfólióba gyűjtik a gyakorlatok során önállóan és stábokban készített munkáikat, ezzel is megkönnyítve a munkaerőpiacon való elhelyezkedésüket.

SZTE JGYPK: A hallgatók a kar saját Mozgóképgyártó- és Oktatási stúdiójában sajátíthatják el a műsorkészítés gyakorlatát olyan szakemberektől, akik maguk is dolgoztak, illetve dolgoznak a televíziós szakmák valamelyikében. A képzés végére a munkaerőpiacon is jól hasznosítható, sokszínű portfóliót állíthatnak össze saját, mozgóképes anyagaikból.

PTE MIK: Kommunikációs kultúra nélkül a fejlődéssel lehetetlenség lépést tartani. A kommunikációs technológiák digitális forradalmának idején a közösségi és tömegmédia sajátosságainak megismerése megteremti a lehetőségét a társadalmi folyamatok könnyebb megértésének. Hallgatóinkat felkészítjük a digitális világ kommunikációs kihívásaira. Olyan munkatársakat képzünk, akik elméleti és gyakorlati alapismeretekkel egyaránt rendelkeznek a tradicionális, valamint a kortárs képalkotás terén, és képesek a vizuális nyelvben rejlő kifejezési lehetőségek felhasználására.

Képzési terület:

Képzési szint:

A következő intézményekben oktatják: