LÁTVÁNYTERVEZŐ MŰVÉSZ MESTERKÉPZÉSI SZAK

Miért?

Az MA képzés célja látványtervező művész szakemberek képzése, akik a látványtervezői tudás fogalmi és gyakorlati ismeretei és megfelelő tervezői készségek birtokában alkalmasak a magyar és az egyetemes vizuális színházi és mozgófilmes kultúra szolgálatára és terjesztésére. Szakismereteikkel segítségére tudnak lenni a színház- és mozgóképművészet többi ágának is. A látványtervezés funkcionális, művészi és közéleti (társadalomtudományi, kultúraantropológiai, szociológiai) problematikájában képesek mérvadó vélemény kialakítására, és a látványtervezés különböző szakterületein kezdeményező, vezető tervezői, művészeti műhelyt vezető szerep betöltésére. Választott specializációjuknak megfelelően a színházi vagy a mozgóképes látványtervezés területén helyezkedhetnek el. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

Szakképzettség

Okleveles látványtervező művész

Mit?

Általános és specializált ismeretekkel rendelkezik a kortárs színház- és mozgóképművészet folyamatairól és koncepcióiról, a látványtervezés alkotói tevékenységének alapjául szolgáló kognitív megismerésre kész művészi magatartásról, a tudományt és művészetet egységben látó szemléletről, az új médiumok használatával létrehozható autonóm művészeti tevékenység lehetőségeiről. Szerteágazó ismeretekkel rendelkezik a látványtervezés egyes részei, továbbá a saját és más művészeti ágak – színház és mozgóképművészet alkotóival, rendező, koreográfus, operatőr, színész, táncos stb.- más szakterületek közötti kapcsolódási pontokról, valamint az alkotó – és előadó – művészeti területek közötti dinamikus kölcsönhatásról. Behatóan ismeri a független, a magán, a költségvetési színházak és a mozgókép gyártási körülményeit, a pályázási lehetőségeket, szakmaként, illetve a kulturális intézményrendszer részeként való működést. Képes az alkotói gyakorlat során új megközelítések, tudatosság és széleskörű átlátás kialakítására, előadó-művészeti és narratív folyamatokban való gondolkodásra, és ennek vizuális, színházi körülmények közötti, vagy mozgóképen való megjelenítésére.

Hol?

Látványtervező művész filmes szakirány Színház- és Filmművészeti Egyetem

http://szfe.hu/film-es-mediaintezet-2/

Látványtervező Művész színházi szakirány, Magyar Képzőművészeti Egyetem, Látványtervező tanszék http://www.mke.hu/

Félévek és kreditek

MA 4 féléves 120 kredit követelmény

Specializációk

filmes és színházi szakirány

Belépés

MA Két fordulós felvételi, középfokú nyelvvizsga, BA diploma a megfelelő szakterületekről pontban megadott oklevéllel rendelkezők esetén a mesterképzési képzési ciklusba való belépés minimális feltételei: A mesterképzésbe való belépéshez szükséges minimális kreditek száma 60 kredit szabadkézi rajz, műszaki alapismeretek, műszaki ábrázolás, filmtörténet, színháztörténet, dramaturgia, kultúrtörténet, mozgóképtechnika-elmélet, kompozíció, dramaturgia, operatőri ismeretek, filmtechnikai ismeretek, képelemzés, írásgyakorlat területeiről. A mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a hallgató az alapképzési tanulmányai alapján a felsorolt területeken legalább 30 kredittel rendelkezzen. A mesterképzésben a hiányzó krediteket a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint kell megszerezni.

Elhelyezkedés

A pályakezdő tervezők általában szabadúszó tervezőként próbálnak a szakképzettségükből megélni, vagy a biztosabb egzisztencia érdekében pályaelhagyók. Képzettségük szerint a következő művészi feladatok magas szintű ellátására képesek: díszlettervező, jelmeztervező, látványtervező, videó installáció tervező.

Továbbtanulás

DLA képzés

Intézményi sajátosságok

MKE: Magas szintű rajz- és képzőművészeti oktatás. Szoftverismeretek, gyakorlatorientált képzés, SZFE rendezőhallgatókkal való folyamatos közös megvalósuló team munka, vizsgaelőadások, előadások.

Képzési terület:

Képzési szint:

A következő intézményekben oktatják: