FILMOPERATŐR MŰVÉSZ MESTERKÉPZÉSI SZAK

Miért?

A képzés célja, hogy a végzett hallgatók filmoperatőrként képesek legyenek az őket körülvevő világot vizuálisan értelmezni, megtalálni saját alkotói útjukat, és a képek nyelvén elmondani történeteket, kifejezni gondolatokat. Legyen egyéni látásmódjuk, vizuális fantáziájuk, kompozíciós érzékük, ismerjék a képi ábrázolás stílusjegyeit a különböző vizuális kultúrákban és társművészetekben. Ismerjék a filmkészítés szakirányainak elméleti és gyakorlati tudnivalóit, s tudjanak azok képviselőivel kreatív módon együttműködni.

Szakképzettség

Okleveles filmoperatőr

Mit?

A hallgatók megismerkednek a filmoperatőr-mesterség elméletével és gyakorlatával, a mozgóképi ábrázolás korszakaival, stílusirányzataival és fontosabb alkotásaival. Mélyreható ismereteket szereznek a dramaturgiáról és a filmnyelvi eszközökről, illetve a mozgókép esztétikájáról és befogadásának pszichológiájáról. Magas szintű jártasságra tesznek szert a film előkészítésére, forgatására és utómunkálataira vonatkozó operatőri feladatokban.

Hol?

Színház- és Filmművészeti Egyetem – Film- és Médiaintézet (https://szfe.hu/film-es-mediaintezet-2/)

Félévek és kreditek

4 félév/ 120 kredit

Belépés

Mozgókép BA, Kameraman BA alapképzési szak. Meghatározott kreditek teljesítésével vehetők figyelembe továbbá: Média design BA, Fotográfia BA.

Elhelyezkedés

Az MA képzés elvégzése után jellemzően hazai vagy külföldi gyártású TV-filmekben, kisjátékfilmekben, játkékfilmekben és reklámfilmekben lehet forgatóoperatőrként vagy operatőrként munkát kapni.

Továbbtanulás

A hallgatók továbbtanulhatnak a Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori Iskolájában, melynek végén DLA vagy PhD fokozatot szerezhetnek.

Intézményi sajátosságok

SZFE: A képzés nagyobbrészt gyakorlati jellegű: a hallgatók a párhuzamosan futó filmrendező művész szak hallagatóival operatőri gyakorlatokat, vizsgafilmeket és diplomafilmet forgatnak.

Képzési terület:

Képzési szint:

A következő intézményekben oktatják: