FILMMŰVÉSZET, FOTÓMŰVÉSZET, MÉDIA ALAPKÉPZÉSI SZAK

Miért?

A cél televíziós és filmes szakemeberek képzése a három szakiránynak megfelelően.

Szakképzettség

Filmművészet, fotóművészet, média BA diploma a három szakiránynak megfelelően: a) televíziós és filmes rendező, b) televíziós és filmes operatőr, c) audiovizuális kommunikációs irány: forgatókönyvíró és reklámszakember.

Mit?

A képzés során a hallgatók megismerkednek a filmkultúra alapjaival (filmtörténet, filmelemzés, esztétika, stb.) és a filmkészítés gyakorlatával a forgatókönyvírástól a forgatásig és utómunkálatokig. Csoportos és egyéni gyakorlatok során sajátítják el a filmrendezés és az operatőri munka, illetve a reklámkészítés alapjait. Legfontosabb gyakorlati tantárgyak: tévé- és filmrendezés, operatőri ismeretek, forgatókönyvírás, színészvezetés, filmhang és filmzene, fotó, reklámírás, reklámkészítés, vágás, tévés újságírás, gyártásvezetői ismeretek, stb.

Hol?

SAPIENTIA ERDÉLYI MAGYAR TUDOMÁNYEGYETEM, Kolozsvár (Románia), fotóművészet, filmművészet, média szak: http://film.sapientia.ro/hu/

Félévek és kreditek

6 félév, 180 kredit

Specializációk

a) televíziós és filmes rendező, b) televíziós és filmes operatőr, c) audiovizuális kommunikációs irány: forgatókönyvíró és média reklámszakember

Belépés

Érettségi diploma és felvételi vizsga, aktuális részletek a szak honlapján: http://film.sapientia.ro/hu/

Elhelyezkedés

A három szakirányon belül a következő lehetséges álláskörök betöltésére nyújt alapképzést:

  1. a) filmrendező/segédrendező, rendező asszisztens, tévéfilm rendező, televíziós adásvezető/rendező, stúdióvezető, művészeti tanácsadó;
  2. b) operatőr/segédoperatőr, kameraman, világításrendező, fotós, technikai asszisztens;

c) forgatókönyvíró/dialógus író, reklámíró, reklámtervező, televíziós műsorszerkesztő, pr szakember, sajtószóvivő, szakreferens, tévériporter, producer, művészeti tanácsadó, filmkritikus, stb.

Továbbtanulás

mesterképzés a filmművészettel, vizuális kultúrával kapcsolatos szakterületeken (a Sapientia EMTE keretében: filmtudomány mesteri)

Intézményi sajátosságok

A Sapientia EMTE korszerű eszközparkkal felszerelt professzionális méretű filmstúdióval rendelkezik, oktatói a szakma elismert művelői közül kerülnek ki (a helybeli tanárok mellett magyarországi és bukaresti vendégtanárok is oktatnak). Az oktatásban nagy hangsúlyt fektetünk az általános műveltségi alapozásra és a kreatív műhelygyakorlatokra. Hallgatóink egyaránt készítenek fikciós kisfilmeket és dokumentumfilmeket. Az első évben mindenki mindent tanul, másod- és harmadéven történik a szakirányok szerinti specializáció.

Képzési terület:

Képzési szint:

A következő intézményekben oktatják: