MÉDIA-, MOZGÓKÉP- ÉS KOMMUNIKÁCIÓTANÁR

Miért?

A képzés célja a hallgatók felkészítése a médiával, a mozgóképpel és a kommunikációval kapcsolatos tantárgyak tanítására, illetve foglalkozások megtartására a közoktatásban és a felnőttképzésben. A szak ismereteket ad a hagyományos és digitális vizuális világban való tájékozódáshoz, továbbá megtanulhatod, hogy ezeket az ismereteket miként lehet élményszerűen átadni iskolai és iskolán kívüli foglalkozásokon.

Szakképzettség

Okleveles média-, mozgókép- és kommunikációtanár

Mit?

Gyakorlati tantárgyak, elméleti tantárgyak (médiatörténet, filmtörténet, kommunikációelmélet, médiaetika), szakmódszertani tantárgyak, pedagógiai tantárgyak. A képzést tanulmányi kirándulások, fesztiválrészvételek és filmklubos rendezvények teszik teljessé.

Hol?

Eötvös Loránd Tudományegyetem BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet

http://film.elte.hu/

Szegedi Tudományegyetem BTK Vizuális Kultúra és Irodalomelmélet Tanszék

http://vizkult.hu/media-mozgokep-es-kommunikaciotanar-osztatlan-kepzes/

Eszterházy Károly Egyetem BMK Mozgóképművészeti és Kommunikációs Tanszék

http://vmi.uni-eger.hu/mozgokepmuveszeti_es_kommunikacios_tanszek/index.php

Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Kar

https://btk.kre.hu/index.php/media-mozgokep-es-kommunikaciotanar-angol-nyelv-es-kultura-tanara-osztatlan-tanarkepzesi-szak

Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar

https://btk.ppke.hu/oktatas/osztatlan-tanarkepzes

Pécsi Tudományegyetem

https://felveteli.pte.hu/felveteli_informaciok

Miskolci Egyetem

http://www.tanarkepzo.hu/felvetelizoknek

Félévek és kreditek

10 félév, 300 kredit

Belépés

A szakra gyakorlati vizsgával lehet bekerülni. A gyakorlati vizsgán a jelentkezők bemutatják korábbi munkáikat, helyben kiadott kreatív feladatokat kapnak, illetve bizonyíthatják tájékozottságukat a film és a média területén. Az osztatlan tanárképzés kétszakos.

Elhelyezkedés

Az osztatlan tanárszak olyan szakpedagógusokat képez, akik alkalmasak a mozgóképkultú­ra és médiaismeret tárgy oktatási feladatainak színvonalas ellátására, kommunikációs kurzusok vezetésére, illetve jártasak a filmkészítés gyakorlati területein.

Jellemző tevékenységek: tanári feladatok a közoktatásban, munkák az iskolán kívüli oktatásban, tevékenységek a közművelődésben, filmklubok vezetése, kommunikációs tréningek vezetése, filmes és televíziós utómunkák, feladatok a mozgóképes alkotások terjesztésében.

Továbbtanulás

A tanárszakos hallgatók sok tárgyat együtt tanulnak a szabad bölcsészet (film szakirány), a képalkotás, illetve a kommunikáció- és médiatudomány alapszak hallgatóival. A hallgatók átléphetnek az egyik szakról a másikra.

Intézményi sajátosságok

ELTE: a képzés két tanszék, a Média és Kommunikációtudományi, valamint a Filmtudomány Tanszék összefogásával zajlik, mindkét képzési irány a legrégibb hagyományokkal rendelkezik az országban; az elméleti és gyakorlati tárgyak egyenlő arányban szerepelnek a tantervben, a filmes tanszék által korábban menedzselt tanártovábbképzések számos résztvevője vezetőtanárként segíti az osztatlan tanárképzést.

EKE: az Eszterházy Károly Egyetem a hazai pedagógusképzés kiemelkedő intézménye. A tanárképzési szakokon megvalósul az elméleti, a gyakorlati és a szakmódszertani képzés egyensúlya.

KRE: a képzés, miközben a lelki és spirituális értékekre fogékony hallgatók igényeinek is szeretne megfelelni, alapvetően egy nyitott, világi jellegű tanárképzés normáihoz is alkalmazkodik. A film-, kommunikáció- és médiaelméleti diszciplináris tudást gyakorlati és szakmódszertani ismeretekkel bővítve alapozza meg a hallgatók tanári pályára lépését.

PPKE: Hangsúlyos szerepet kap a képzésben a kommunikáció és a média társadalomtörténete, a tömegkommunikációs elméletek és a hálózati kommunikáció, a filmkultúra és a kritikai kultúrakutatás, de a személyközi kommunikációs elméletek is. A tanítás konkrét formáira készülhetnek fel a hallgatók úgy, hogy maguk is elvégzik azokat a gyakorlatokat, amelyeket majd az osztályteremben a tanulókkal fognak elvégeztetni. Jó szakmai kapcsolatot ápolunk több partneriskolánk médiatanárával, így a hallgatóknak van lehetősége nemcsak olyan iskolákban tanítani mozgókép- és médiaismeretet, ahol heti egy órában 11 vagy 12. osztályban kötelező a tárgy, hanem olyanokban is, ahol médiatagozat működik

PTE: a képzés két tanszék együttműködésében valósul meg (Filmtudományi és Vizuális Tanulmányok Tanszéke, valamint Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék). A PTE gazdag tanárképzési kínálatának köszönhetően a képzésre jelentkezők sokféle bölcsészet- és természettudományi szakkal (pl. magyar, történelem, idegen nyelvek, testnevelés, földrajz, informatika) párosítva végezhetik ezt a tanárszakot, a nappali mellett (tanári végzettséggel rendelkezőknek) levelező képzési formában is elérhető.

SZTE: a képzés gazdatanszéke a Vizuális Kultúra és Irodalomelmélet Tanszék, a média- és kommunikációs tárgyak oktatói a BTK Média- és Kommunikációtudományi Tanszékéhez tartoznak. A kurzusok lehetővé teszik a leendő tanárok számára egyfelől a kommunikáció- és médiatudomány, a filmelmélet, a mozgóképkultúra, a mozgóképi szövegek és azok használatának elméleti igényű megismerését, másfelől az elméleti tudás gyakorlati, elemző alkalmazását. A stúdiógyakorlatok az alkalmazott ismereteket bővítik, míg ezek továbbadásának képességét fejlesztik a szakmódszertani modul megfelelő részei.

Képzési terület:

Képzési szint:

A következő intézményekben oktatják: