FILMTUDOMÁNY MESTERKÉPZÉSI SZAK

Miért?

A mesterszak kiegészíti és elmélyíti a filmes ismereteket, a hallgatókat segíti a választott szakterületen való specializációban. A filmelmélet szakirány egyaránt kiterjed a szakszerű filmkritika gyakorlataira és a filmtudományos kutatás módszertanára, a filmkészítés szakirány pedig többféle filmes szakma (rendezés, vágás, operatőri munka) alapjaiba nyújt betekintést. A hallgatók megismerik a filmkultúrát alakító intézményi feltételeket és aktívan részt vesznek benne (filmklubok, filmfesztiválok, workshopok, konferenciák, stb.).

Szakképzettség

OKLEVELES FILMTUDOMÁNY SZAKOS BÖLCSÉSZ

Mit?

Filmesztétika, filmtörténet, filmelmélet, -elemzés, filmes műfajok, rendezés, operatőri munka, szerkesztés.

Hol?

Eötvös Loránd Tudományegyetem BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet (https://film.elte.hu/kepzesi-formak/ma-filmtudomany-diszciplinaris-szak/)

Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (http://film.sapientia.ro/hu/)

Szegedi Tudományegyetem BTK Vizuális Kultúra és Irodalomelmélet Tanszék (http://vizkult.hu/filmtudomany/)

Félévek és kreditek

4 félév, 120 kredit

Specializációk

Filmelmélet Filmkészítés

Belépés

Feltétel az egyetemi vagy főiskolai végzettség és a filmes előképzettség (min. 20 kredit, a hiányosságok az első évben pótolhatók), államilag elismert középfokú komplex vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga. A felvételi részeként a szóbeli vizsga kötelező, ezen kívül írásbeli vizsgára is sor kerülhet.

Elhelyezkedés

A filmelméleti képzést követően előadóként, szakújságíróként, kutatóként vagy a médiával és filmmel foglalkozó kulturális intézményekben lehet elhelyezkedni. A filmkészítői képzés lehetőséget teremt a rövidfilmgyártásban, illetve a gyakorlati szakmákban való elhelyezkedésre.

Továbbtanulás

A filmelméleti szakirányon elkezdett kutatás előkészítheti a doktori tanulmányok folytatását. A filmkészítő szakirányon megszerzett tudást kamatoztatni lehet valamely filmszakmában való specializálódásra.

Intézményi sajátosságok

ELTE: A képzést a filmtudomány valamely speciális szakterülete (filmelmélet, műfajelmélet, filmtörténeti korszakok) iránt érdeklődő, vagy a filmszakmában (rendezői, vágó-, forgatókönyvírói, produceri, forgalmazói munka) elhelyezkedni szándékozó hallgatóknak ajánljuk. Tanulásukat speciális szakszemináriumok, személyre szabott konzultációk, felszerelt stúdió, valamint az elméleti- és gyakorlati szakmában dolgozó tanárok segítik.

EMTE: A Sapientia EMTE korszerű eszközparkkal felszerelt professzionális méretű filmstúdióval rendelkezik, oktatói a szakma elismert művelői közül kerülnek ki (a helybeli tanárok mellett magyarországi és bukaresti vendégtanárok is oktatnak).

SZTE: A szegedi képzés fókuszában a digitális fordulat hatása áll, valamint a mozgókép változó fogalma és használati módjai, az új digitális műfajok és technikák. Mindkét szakirány gyakorlatorientált, nagy hangsúlyt fektet a kreatív, alkotói munka egyéni feltételeinek a kialakítására.

Képzési terület:

Képzési szint:

A következő intézményekben oktatják: